Особливості прийняття на роботу та оплата праці неповнолітніх

Дата: 12.06.2020 11:21
Кількість переглядів: 2055

З нагоди Всесвітнього дня боротьби з дитячою працею, який відзначають 12 червня відділ «Хотинське бюро правової допомоги» Кельменецького МЦ з надання БВПД нагадує про особливості прийняття на роботу та оплату праці неповнолітніх.

Отже, з якого віку допускається прийняття на роботу неповнолітніх?

Мінімальний вік для прийому на роботу не повинен бути нижчим, ніж вік закінчення обов'язкової шкільної освіти та, в будь-якому випадку, не може бути нижчим ніж 15 років (ч.3 ст. 2 Конвенції про мінімальний вік для прийому на роботу). Однак допускається прийом на роботу за наймом або на іншу роботу осіб у віці від 13 до 15 років для легкої роботи, яка:

• не здається шкідливою для їхнього здоров'я або розвитку;

• не перешкоджає відвіданню школи, їхній участі в затверджених компетентними органами влади програмах професійної орієнтації або підготовки або їхнім можливостям скористатися отриманим навчанням (ч.1 ст. 7 Конвенції про мінімальний вік для прийому на роботу).

Відповідно до ст.187 КЗпП України неповнолітніми визнаються особи, які не досягли вісімнадцяти років.

За загальним правилом в Україні заборонено прийняття на роботу осіб молодше 16 років.

У яких випадках, неповнолітній може працювати (ст.188 КЗпП України):

• до 14 років  заборонено;

• 14 років - як виняток і лише:

• для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання;

• у вільний від навчання час допускається прийняття на роботу учнів:

загальноосвітніх шкіл; професійно-технічних навчальних закладів; середніх спеціальних навчальних закладів;

• є згода одного з батьків або особи, що його замінює;

• 15 років - як виняток, якщо є згода одного із батьків або особи, що його замінює;

• 16 років - допускається прийняття на загальних підставах.

При прийнятті на роботу неповнолітньої особи, якій не виповнилося 16 років, потрібно обґрунтувати необхідність її прийняття на роботу та до особової справи працівника долучити:

1) копію свідоцтва про народження або копію паспорта;

2) згоду одного з батьків або особи, що його замінює – якщо особі від 14 до 16 років;

3) документ, який підтверджує, що особа буде виконувати роботу у вільний від навчання час – якщо особі від 14 до 15 років.

Випробувальний термін при прийнятті на роботу не встановлюється для осіб, які не досягли 18 років (ч. 3 ст. 26 КЗпП України)

Тривалість робочого часу неповнолітніх

Трудовим законодавством передбачена скорочена тривалість робочого часу для неповнолітніх (п.1 ч.1 ст. 51 КЗпП України):

• Неповнолітні віком від 15 до 16 років (учні віком від 14 до 15 років,які працюють в період канікул) - тривалість робочого часу 24 години на тиждень;

• Неповнолітні віком від 16 до 18 років - 36 годин на тиждень.

Дещо іншим є робочий час для неповнолітніх, які працюють протягом навчального року. Тривалість їх робочого часу не повинна перевищувати половини відповідних максимальних норм скороченого робочого часу. Тобто, якщо працівнику 17 років і він працює під час навчання, то тривалість його робочого часу не повинна перевищувати 18 годин на тиждень (максимально допустима для його віку тривалість - 36 годин, відповідно половина – 18 годин, тобто з 14-16 років-12 годин на тиждень; від 16-18 років-18 годин на тиждень).

Оплата праці

Заробітна плата працівникам молодше 18 років при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується в такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи.

Тобто, скорочення робочого часу для неповнолітніх означає, що їх скорочений робочий час оплачується за тією ж тарифною ставкою (тим же посадовим окладом), що й нормальний робочий час дорослого працівника того ж фаху, кваліфікації і за інших рівних умов.

Працівники молодше 18 років при скороченій тривалості щоденної роботи:

Оплата праці в такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи (ч. 1 ст. 194 КЗпП України).

Працівники молодше 18 років, допущені до відрядних робіт:

• за відрядними розцінками, встановленими для дорослих працівників, з доплатою за тарифною ставкою за час, на який тривалість їх щоденної роботи скорочується порівняно з тривалістю щоденної роботи дорослих працівників ( ч. 2 ст. 194 КЗпП України).

Учні загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, які працюють у вільний від навчання час:

• пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. Підприємства можуть встановлювати учням доплати до заробітної плати(ч. 3 ст. 194 КЗпП України).

Щоб отримати юридичну консультацію та роз’яснення з правових питань ви можете звернутись за попереднім записом до відділу «Хотинське бюро правової допомоги» Кельменецького МЦ з надання БВПД, що знаходиться за адресою: м. Хотин, вул. О. Кобилянської, 2А за номером: +380973285578, (03731)2-10-61; електронна адреса: khotynske@legalaid.cv.ua; скайп-зв’язок: live:khotynske, Хотинське бюро правової допомоги,  0 800 213 103 – цілодобово.

В. о. начальника відділу

«Хотинське бюро правової допомоги»

Руснак Г.В.