Сигналізаційне повідомлення № 5

Дата: 31.05.2024 10:12

Сигналізаційне повідомлення № 5

Відділ захисту рослин,  фітосанітарної діагностики та прогнозування  управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області  інформує: на посадках картоплі з’явились личинки колорадського жука. З появою личинок колорадського жука першого-другого віку посадки обприскують одним із препаратів від колорадського жука або вручну збирають жуків та личинки. Найбільш ефективним буде обприскування , проведене за чисельності личинок від  4 штук на рослину. Якщо личинки встигли дорости до другого-третього віку, і чисельність досягла 5 і більше штук на кущ, то ручний збір жуків і личинок вже не допоможе. Єдиний вихід - обприскування посадок картоплі інсектицидами, які проводяться при заселенні не менше ніж 10 % кущів. При виборі  хімічних  препаратів для боротьби з колорадським жуком  слід враховувати , що колорадський жук в короткий час  виробляє  резистентність , тобто привикання до багатьох діючих речовин інсектицидів. Тому в системі  обробок необхідно  чергувати   хімічні  та  біологічні препарати різних груп. Посадки картоплі розміщені на присадибних ділянках, тому слід використовувати препарати згідно Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених для використання в Україні для роздрібного продажу населенню. Боротьбу  з  колорадським  жуком  проводять  інсектицидами : Акінак,КС 1,0-1,5 мл на 5 л води,  Актара  25WG , ВГ   1,4 г  на 1 сотку на 10  л води, АМПЛІГО 150 ZС, ФК 2 мл на 100 кв.м , Антиколорад  Макс, КС   0,75 мл/3 л води/сотку,Аншлаг ,КС 0,0-0,15 мл  на 1 сотку,  АТО ЖУК , КС 1,0-1,5 мл на 3-5 л води на 1 сотку,АЦ Люкс, ЗП  0,5 г на 0,01 га, Бомбардир, ВГ  0,45-0,50 г/на 5 л води  на 1 сотку, Вантекс, Мк.с. 0,7 мл/4 л води/сотку, Варант 200, в.р.к. 1,5 мл на 8 л води на 1 сотку, Дантоп 50, ВГ  0,35 г на 3-5 л води/ сотку, Дестрой, КС   2,0 мл на 6 л води на 2 сотки, Енжіо 247 SС, КС  1,8 мл на 5 л води на 1 сотку,Зеніт, РК 2,5 мл на 3-5 л води, Інспектор, ВГ 1г/10 л води/2 сотки, Канонір, ВГ 0,45-0,5 г на 8 л води на 1 сотку,    Кораген 20, КС  0,5-0,6 мг на 3-5 л води  на 1 сотку, Корсар, ВГ  0,5 г/8 л води/1 сотка,  Моспілан , ВП   0,5 г  на 3-4 л води  на 1 сотку, Наповал, КС  1,0-1,5 мл  на 4-5 л води на 1 сотку, Престо, КС 3-4 мл на 5 л води на 1 сотку, Турбо Престо, КС 3-4 мл на 5-7 л води на 1 сотку,  та інш.

Для того, щоб збільшити ефективність застосування інсектицидів та зменшити ризик негативних наслідків слід дотримуватись правил:

– купувати пестициди в спеціалізованих магазинах та вимагати сертифікати якості на них;

– з метою запобігання виникнення резистентності препаратів до колорадського жука рекомендується почергові обробки одним з препаратів з різними діючими речовинами;

– не допускати потрапляння інсектицидів на розміщені поряд зеленні культури (різні види салатів, петрушка, шпинат, базилік та ін.), а також на дозріваючі плодово-ягідні культури (черешні, полуницю тощо);

– обробки проводити у безвітряну погоду у вечірні та вранішні години при температурі повітря не вище +25 ° С. За жаркої та сонячної погоди дія препаратів знижується внаслідок швидкого випаровування. Збільшення ж виливу рідини сприяє утворенню на листках краплин, що спрацьовують під впливом сонця як лінзи та можуть спричинити опіки на рослині;

– чітко дотримуватись норми витрати препарату та строку останньої обробки до збирання врожаю, який зазначений на упаковці (зазвичай це 20-35 днів, за які картопля стане безпечною для споживання).

Максимальний ефект від застосування біопрепаратів може бути отриманий у тому випадку, якщо вони вперше використовуються в момент появи личинок молодшого віку і повторно через 5-7 днів.  Із біологічних препаратів для захисту картоплі від колорадського жука рекомендуємо: Актофіт, КЕ  0,3-0,4 л/га, Актоверм, КЕ 4 мл на 3-4 л води на 100 кв.м , Скарадо-М, ЗП 2,0-3,0 кг/га, та інші,  Обприскування проводиться за масової появи личинок (10-20 личинок    на кущ).

При роботі з засобами захисту рослин слід дотримуватися регламентів застосування препаратів, вказаними на упаковці, Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ДСП 8.8.1.2.001-98 та правил техніки безпеки.