Обмін досвідом з Вінницькими колегами: Візит до Вінницького індустріального парку та ініціативи щодо переробки відходів
Вчора, представники нашої громади спільно з представниками програми DOBRE програмним спеціалістом Мариною Дудяк і експертом з покращення послуг Володимиром Мережком відвідали Вінницький індустріальний парк, та Ілінецький сіміттєсортувальний комплекс що працює на базі КП «ДОБРОБУТ».
Під час нашої поїздки до Вінницького індустріального парку ми мали можливість познайомитися з директором департаменту економіки і інвестицій Максимом Мартьяновим. Під час зустрічі, Максим детально розповів нам про виклики та проблеми, з якими стикається індустріальний парк під час реєстрації та пошуку інвесторів. Його досвід та поради стали надзвичайно корисними для нас, і ми плануємо застосовувати їх у подальших розвиткових проектах нашого регіону.
Другою частиною нашого візиту була поїздка до Ілінецького сіміттєсортувального комплексу, що діє на базі КП "ДОБРОБУТ". Ця поїздка стала для нас особливо цікавою, оскільки ми дізналися про унікальні практики у сортуванні та переробці відходів на місцевому рівні. Директор КП "Добробут" Гетьман Денис Володимирович поділився з нами досвідом у виробництві тротуарної плитки з подрібнених поліетиленових пакетів та піску. Цей проект є унікальним для України і є відмінним прикладом того, як відходи можуть бути використані для створення корисних продуктів.
На сьогоднішній день, на базі цього комплексу щоденно переробляється значна кількість відходів, і близько 60% від них сортується на 14 різних фракцій, окремо збираються скло, папір, пластикові пляшки, поліетилен, пластмаса, метал, органічні відходи та інші види відходів. Але найбільше вражає те, що комплекс виробляє тротуарну плитку з поліетиленових пакетів та піску. Ця плитка використовується у будівництві тротуарів на території Ілінецької громади.
По завершенню зустрічі, ми не тільки обмінялися корисними досвідами, але й поділилися частинкою нашої культури та смаку. Ми подарували нашим вінницьким колегам справжні буковинські смаколики, серед яких був "Пан Сік" та місцеві яблука.