Недобоївська територіальна громада
Дністровського району, Чернівецької області
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Як захистити людей і довкілля при обприскуванні садів?

Дата: 13.04.2021 16:39
Кількість переглядів: 1144

 

Фото без опису

 

Як захистити людей і довкілля при обприскуванні садів?

 

 

На території Недобоївської  ТГ розпочались весняно-польові роботи, а разом із тим слід очікувати інтенсивний період використання засобів захисту рослин (пестицидів), в тому числі і на присадибних ділянках. Дуже важливо працювати з ними правильно, аби не зашкодити собі та своєму оточенню. Адже неправильне, невиправдане застосування засобів захисту рослин, порушення умов їх застосування може призвести до погіршення самопочуття людей, забруднення довкілля (ґрунт, атмосферне повітря, вода).

Останнім часом почастішали випадки звернень населення до органів виконавчої влади та Головного управління Держпродспоживслужби в області з приводу порушення правил застосування пестицидів та агрохімікатів окремими громадянами, особисті огородні ділянки яких використовуються під плодові сади, посів зернових та зернобобових культур, посадку картоплі. Технології вирощування даних культур передбачають обов’язкове застосування хімічних та біологічних засобів захисту рослин до 2-5 разів на сезон, а плодових – до 6-8. Безпосереднє сусідство земельних ділянок з вирощуванням огородніх культур та садків при обробці останніх призводить до забруднення як городів, так і території житлової забудови, що негативно впливає на умови проживання людей. Навіть використання ранцевих оприскувачів в умовах безпосереднього сусідства саду із городніми культурами не може стовідсотково гарантувати неможливість забруднення прилеглої території. Практика показує, що в умовах населених пунктів, як правило, неможливо витримати необхідний санітарний розрив, при використанні навіть простих механічних засобів обробки дерев і городніх ділянок. Громадяни не дотримуються вимог санітарних норм щодо часу проведення обробки, врахування погодних умов та напрямку вітру, обов’язкового попередження населення про проведення обробки.

Враховуючи важливість питання та поважаючи право громадян на безпечні та комфортні умови проживання, надаємо рекомендації стосовно безпечного їх використання в приватних домогосподарствах, в межах населених пунктів та за межами  відповідно до вимог чинного законодавства:

 

 

 

 

П Л А Н

заходів щодо додержання санітарних норм і правил, гігієнічних нормативів і регламентів безпечного виробництва,транспортування, зберігання, застосування пестицидів та агрохімікатів громадянами, підприємствами, установами та організаціями, всіх форм власності на території   Недобоївської  сільської ради.

№ п/п

Назва заходів

Виконавці

Термін виконання

1

Дотримання діючих нормативно - правових актів, що передбачають охорону бджіл від отруєнь(хімічного токсикозу)- ст..30 ЗУ « Про бджільництво»

Організації, установи, 

підприємства,

громадяни

постійно

3

Попередження пасічників, завчасно, до початку проведення обприскування

 

В повідомленні про застосування ЗЗР сповіщати дату обробки, назву препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату ( ст.. 37 ЗУ « Про бджільництво»)

Організації,  установи,

 підприємства,

 громадяни

постійно

4

Попереджати пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10 км від оброблюваних площ,  щодо застосування хімічного обприскування  на медоносних рослинах ( ст.. 37 ЗУ « Про бджільництво»)

Організації, установи

підприємства,

громадяни

постійно

5

Сповіщати повідомленням  про необхідність вивозу пасік до іншого міста медозбору на відстань більше 5 км від міста проведення авіаційних обробок  пестицидами та агрохімікатами, на період до 5 діб.

 

Організації,  установи,

 підприємства,

громадяни

постійно

6

Не застосовувати засоби захисту рослин, стимулятори їх росту, мінеральні добрива, інші препарати, що можуть призвести до фізичного знищення бджіл під час медозбору.( ст..30  ЗУ « Про бджільництво»)

Організації,  установи,

 підприємства,

громадяни

постійно

7

Застосовувати у сільському та лісовому господарстві, на присадибних ділянках тільки ті пестициди і агрохімікати, що пройшли державну реєстрацію і включені в перелік препаратів, дозволених до авіаційного та наземного застосування в Україні, роздрібного продажу населення. ( Перелік пестицидів і агрохімікатів і щорічні доповнення до нього видається Департаментом екологічної безпеки Міністерства екології та природних ресурсів України, відповідно до ст..7 ЗУ « Про пестициди і агрохімікати»  № 86/95 від 02.03.1995 року).

Організації,  установи,

 підприємства,

громадяни

постійно

8

Не допускати обробку квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл,безпосереднього контакту покрову бджіл з робочим розчином інсектицидів.

Організації,  установи,

 підприємства,

 громадяни

постійно

9

Використовувати не токсичні або слаботоксичні для медоносної бджоли інсектициди.

Організації,  установи,

підприємства,

громадяни

постійно

10

Суворо дотримуватись регламентів застосування в навколишньому середовищі токсичних для бджіл речовин. При використанні високотоксичних для бджіл піретроїдних інсектицидів паралельно застосовувати репеленти, що забезпечать збереження життя робочих бджіл на період токсичної дії інсектициду.

Організації,  установи,

 підприємства,

громадяни

постійно

11

Обмеження застосування мікрокапсульованих препаратних форм(м к .с. – мікрокапсульована суспензія, м к .е. – мікрокапсульована емульсія ) бувають випадки коли бджоли відносять капсули до вуликів, де препарат поступово виділяючи діючу речовину отруює всю бджолину сім’ю).

Організації,  установи,

підприємства,

громадяни

постійно

 

 

12

Застосування пестицидів в умовах закритого грунту, обробку проводити у вечері після закінчення льоту бджіл.

Організації, установи,

 підприємства,

громадяни

постійно

13

Обприскування наземним методом проводити при швидкості вітру до 3 м/с (дрібно крапельне) і 4 м/с (крупно крапельне), при цьому не порушувати зону санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за с/г культурами, водойм і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні 500 м, при штанговому і гербігації дощуванням -300 м. При застосуванні аерозольних генераторів санітарно захисні зони повинні відповідати вимогам, зазначеним в інструкції для даного виду апаратури, обробка посівів у цих зонах допускається при напрямку вітру від населених пунктів і інших об’єктів , що підлягають санітарному захисту

( 6.3.1., 6.3.4. Державні санітарні правила ДСП 8.8.1.2.001-98

« Транспортування , зберігання та застосування пестицидів»)

Організації,  установи,

 підприємства,

громадяни

постійно

14

Проводити обприскування авіаційним методом в ранкові та вечірні години дня, при швидкості руху повітря, що не перевищує – 3м/с (дрібне -крапельне обприскування) і 4 м/с(крупно - крапельне обприскування),температурі повітря не вище +22 градуса, робоча висота над об’єктом обробки повинна бути не менше 3 метрів. Не порушувати  зону санітарного розриву: 5 км від місця постійного перебування медоносних пасік; 2 км від  рибогосподарських водоймищ, відкритих джерел водопостачання, місць випасу свійських тварин, об’єктів природно – заповідного фонду (заповідників, національних парків); 1 км від населених пунктів, тваринницьких ферм і птахоферм, посівів с/г культур, що використовуються у їжу без термічної обробки,а також садів,  виноградників та місць проведення інших с/г робіт. ( « Державні санітарні правила авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України» ДСП 382-96 )

Організації,  установи,

 підприємства,

громадяни

постійно

15

Всі проведені хімічні обробки фіксувати в журналі обліку застосування пестицидів на посівах, у садах, теплицях і інших об’єктах  господарства.

Організації, установи,

підприємства,

 громадяни

постійно

16

Виконувати основні вимоги щодо захисту рослин,суворо додержуватись регламентів зберігання, транспортування, торгівлі та застосування  засобів захисту рослин; збереження корисної флори і фауни; недопущення пошкодження рослин, погіршення їх стану та забруднення продукції рослинного походження і довкілля засобами захисту рослин; додержання технології вирощування рослин с/г , багаторічних і лісових насаджень, рослинності закритого грунту; екологічне та економічне обґрунтування доцільності захисту рослин від шкідливих організмів.

Організації,  установи,

 підприємства,

громадяни

постійно

17

Допускати до роботи з пестицидами та агрохімікатами осіб,які не мають протипоказань по стану здоров’я.

Організації,  установи,

 підприємства,

 громадяни

постійно

18

      Для обробки індивідуальних садів і городів в межах населеного пункту категорично забороняється використовувати вентиляторні та штангові обприскувачі; обробки проводити тільки за допомогою ранцевого обприскувача. 

     в першу чергу, застосовувати малотоксичні та малолеткі пестициди та агрохімікати, а в межах населеного пункту віддати перевагу механічним методам боротьби зі шкідниками;

        перед проведенням обробок  земельних ділянок, розташованих в межах населених пунктів, необхідно сповістити сусідів про майбутні роботи і строки їх проведення;

      застосовувати пестициди для захисту зелених насаджень в межах населеного пункту дозволяється тільки з 22:00 до 07:00 години за допомогою ранцевого обприскувача при швидкості вітру до 4м/с. За межами населеного пункту всі роботи з пестицидами слід проводити в ранкові  (до 10) і вечірні (з 18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках;

      не можна проводити обприскування в денний час, спекотну погоду, проти вітру, під час сильного вітру та під час чи відразу після дощу;

     дотримуватись загальних вимог індивідуального захисту – під час роботи використовувати засоби індивідуального захисту;

      під час роботи із засобами захисту рослин оберігати, згідно з рекомендаціями, домашніх тварин,  – не тільки власних, а й сусідських;

      після обробки не слід перебувати на обробленій ділянці, особливо дітям, впродовж терміну, викладеному в інструкції до препарату.

 

 

 

 

Організації,  установи,

 підприємства,

 громадяни

 

 

         

                                           

Фото без опису Дотримання даних рекомендацій дасть змогу кожному громадянину уникнути конфліктних ситуацій при застосуванні пестицидів на своїх присадибних ділянках та городах,  полях , які  часто виникають в період застосування отрутохімікатів, а також збереже  добросусідські відносини та взаєморозуміння між сусідами і допоможе уникнути небезпечних ситуацій.

                                                             

 

 

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь