2022

Нині слово «безпека» звучить зовсім інакше. Станом на 4 червня 2022 року внаслідок обстрілів та бомбардувань пошкоджено 1939 закладів освіти, 184 з них повністю зруйновано. 1170 закладів освіти розташовані на тимчасово окупованій території.

Укриття готують до 1 вересня

Торік планували відпрацьовувати евакуацію учнів зі шкіл згідно з Декларацією про безпеку шкіл (політичне зобов’язання щодо захисту освіти під час збройних конфліктів, яке взяли на себе вже 111 держав, у тому числі Україна). Тоді воєнні дії могли загрожувати дітям прифронтової зони Донецької та Луганської областей. Нині ж це не загроза, а реалії майже в усій країні.

Школи переймаються реконструкцією та обладнанням укриттів. Визначають маршрути руху до них, планують забезпечити резервними та автономними джерелами енергозбереження, ввести посилену охорону шкіл. Чимало бомбосховищ потребують ремонту. Згідно з вимогами, там має бути відповідне штучне освітлення, вентиляція, вогнегасники та інші засоби пожежегасіння, аптечка. Температура навіть взимку має бути не нижчою за 10 градусів, вологість повітря — не більш ніж 70%.

Розміри приміщення мають бути такими, щоб там розмістилися всі, хто перебуває в школі під час повітряної тривоги. Освітянам і батькам варто бути готовими до того, що чимало закладів освіти введуть навчання у кілька змін. Саме такий вихід пропонують школам з укриттями невеликого розміру.

Про безпеку дбатимуть по-новому

Ще одне безпекове нововведення: дистанційно комунікувати зі школою та не проводити масові заходи. Саме тому по всій Україні документи майбутніх першокласників можна передавати факсами, імейлами, а у тих школах та гімназіях, де проводять конкурси до 5–11-х класів, робити це дистанційно, згідно з наказом МОН від 13 травня 2022 р. № 438 «Про деякі питання зарахування до закладів загальної середньої освіти в умовах воєнного стану в Україні».

Попри гарячу фазу війни педагоги не припиняють навчатися. Найближчим часом на вчителів чекають онлайн-тренінги, як працювати з дітьми, що зазнали психотравматичних дій. Наразі підготували 25 тренерів, які цим займуться.

Підручники можуть бути онлайн

Торік планували, що у 2022 році всі нові підручники (за 5-й та 9-й класи) матимуть електронні додатки. Воєнні проблеми ніхто не міг передбачити: постраждали деякі українські видавництва, є проблеми з логістикою — десь залізниці не працюють, десь не можна їхати коротким шляхом через бойові дії. МОН шукає фінанси на друк навчальної літератури. Подейкують, що очікувати нові підручники у вересні не дуже реалістично. Якийсь час, певно, доведеться переглядати їх онлайн або видруковувати по темах до занять. Є пропозиції від освітян відкласти друк взагалі. А натомість розробляти оті самі електронні додатки, щоб працювати онлайн дітям було значно цікавіше. Утім, дистанційка показала, що частина школярів, в яких немає гаджетів або є проблеми  інтернетом, у цьому випадку не матимуть навіть надії на нові підручники.

Але на позитив налаштовує те, що школи 23 з 25 областей вчасно обрали підручники для 5-х класів. Результати у зв’язку з воєнним станом оголошено онлайн.

69 підручників видаватимуть державним коштом. Вони подолали бар’єр замовлення у понад 40 тис. примірників або набрали найбільшу кількість заяв (якщо загалом треба менш як 40 тис., скажімо, для вивчення мови національної меншини).

Школи отримають підручник з незвичного предмета: інтегрованого курсу української мови, української та зарубіжної літератури (автори — експерти «Освіторії» Ігор Хворостяний та Інна Большакова). Надрукують навчальну літературу з інтегрованих курсів з природничих наук. Одних лише підручників з етики — чотири варіанти. А найбільше їх (шість) затверджено з громадянської та історичної галузі.

Акцент на спорт лише підсилився

Концепцію розвитку щоденного спорту в закладах освіти почали втілювати у 2022 році. Нові види рухової активності, фізкультура тричі на тиждень… Здавалося б, війна та дистанційне навчання могли звести все нанівець. Але акцент не змістився, адже спорт знижує тривожність школярів, які чимало вже пережили та продовжують потерпати від дистресу через війну.

Звісно, вчителі  фізкультури значно більше навчалися проведенню онлайн, а не офлайн-занять. Приміром, 27 квітня на практикумі «Вдосконалення дистанційних уроків фізичної культури на основі діяльнісного підходу». А 19 травня 2022 року 4,4 тис. таких фахівців опановували сучасні цифрові інструменти на семінарі «Організація освітнього процесу з використанням цифрових інструментів». Вчителі фізкультури вивчали, як краще подавати чирлідинг, фітнес, як підібрати програму для дітей з особливими освітніми потребами. На підвищення кваліфікації онлайн запрошують і на наступний навчальний рік.

А влітку, окрім цього, їх запрошують зробити активними канікули школярів у проєкті «Будь активним заради миру». МОН наголошує, що ця праця має оплачуватися, так само як робота під час навчального року. Відновлять спортивні гуртки при школах та створять нові, організують пункти видачі спортивного інвентарю, проведуть челенджі, марафони. Літні розваги, на жаль, мають враховувати ризики воєнного часу, тож майданчики й стадіони оберуть лише ті, де поруч укриття. А там, де це небезпечно, спортивні гуртки проведуть у режимі реального часу дистанційно.